Na tegoroczny XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP przybyli przedstawiciele naszego pułku wystawiając poczet sztandarowy oraz reprezentując nas podczas obchodzonych uroczystości.
Organizatorem imprezy była Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Trwający 3 dni zjazd, od 23 do 25 sierpnia, był kontynuacją corocznych spotkań upamiętniających Centrum Wyszkolenia Kawalerii, działające w latach 1920-1939.
Na Zjeździe pojawili się płk Emil Mentel, ppłk Zbigniew Makowiecki, rtm. Tadeusz Bączkowski, rtm. Jerzy Brzozowski, por. Józef Adamczyk i por. Wacław Wereńczuk. Czterech, z sześciu przybyłych kawalerzystów, to absolwenci Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu z 1936, 1937 i 1939 roku. W Grudziądzu był również Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, który złożył wiązankę kwiatów przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii.
W programie spotkania znalazły się m. in. pokazy jeździeckie i kawaleryjskie, widowiskowa defilada oddziałów konnych ulicami miasta, projekcja filmu o zjazdach Kawalerzystów II RP oraz wizyta w koszarach Księcia j. Poniatowskiego.
W sobotę ulicami Grudziądza przeszła defilada ponad 100 jeźdźców, m.in. reprezentujących Szwadron Kawalerii WP, 4 grupy rekonstruktorów i 16 pocztów czterokonnych, reprezentujących oddziały ochotnicze kultywujące tradycje Polskiej Kawalerii. Odbyły się także pokazy jeździeckie, kawaleryjskie oraz pojazdów historycznych.
W niedzielę uczestnicy zjadu wzięli udział w mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej, zlożyli kwiaty przy pomniku Żołnierza Polskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Otworzono również dwie wystawy: kolekcji kawaleryjskiej Aleksandra Wyrwińskiego, nieżyjącego już miłośnika przedmiotów związanych z kawalerią, a także wystawę zawierającą 44 fotografie autorstwa Macieja Przybyłka wykonane podczas zjazdów kawaleryjskich i rekonstrukcji szarży pod Krojantami.
***
Grudziądz w okresie międzywojennym był głównym ośrodkiem szkolenia kawalerzystów. W 1920 r. powstała tam Centralna Szkoła Jazdy, która później funkcjonowała jako Centralna Szkoła Kawalerii, Obóz Szkolny Kawalerii, a od 1928 r. do wybuchu wojny jako Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W ramach centrum działała szkoła podchorążych, której absolwenci później trafiali do różnych jednostek. W grudziądzkiej cytadeli przed wojną stacjonował 18. Pułk Ułanów Pomorskich.