XIV Piknik Kawaleryjski – Suwałki, 14 – 15 czerwca 2014

W dniach 14 – 15.06.2014 w Suwałkach odbył się XIV Piknik Kawaleryjski, jak co roku już od kilkunastu lat uczestniczymy w pikniku oraz startujemy w zawodach. W przeddzień rozpoczęcia zawodów tj. 13 czerwca wyruszyliśmy do Rutek. W Rutkach odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im. Drugiego Pułku Ułanów Grochowskich oraz wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyliśmy we wszy świętej poświęconej Ułanom Grochowskim. Na miejscowym cmentarzu złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze przy mogile zbiorowej Ułanów Grochowskich, którzy polegli w walkach w rejonie Rutek.

Pierwszy dzień zawodów rozpoczęliśmy próbą dzielności konia przy zalewie Arkadia w Suwałkach, w której startował ułan Jakub Tekielski z naszego stowarzyszenia oraz nasz kolega Piotr Piekarczyk z 1 P.Sz. W tym roku mogliśmy również podziwiać pokaz dynamiczny polskiego TKS-a. Wieczorem bawiliśmy się w towarzystwie organizatorów, braci kalwaryjskiej oraz pięknych pań w Pizzeri Rozmarino. Kolejny dzień zaczął się uroczystą defiladą pododdziałów przez ulice Suwałk, aby rozpocząć kolejny dzień zawodów. Nasi Koledzy zmierzyli się z konkurencją władania białą bronią – szablą i lancą. W przerwie pomiędzy konkurencjami podziwialiśmy pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu kolegów z Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego z Warszawy oraz Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Zobaczyliśmy ponownie pokaz sprawności polskiej tankietki. W tym roku ułan Jakub Tekielski na koniu Derka uplasował się w drugiej dziesiątce, nasz kolega Piotr Piekarczyk zajął w trzecie miejsce na koniu Dereń– gratulujemy.

Był to kolejny bardzo udany wyjazd do Suwałk, dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie, milo było spotkać już kolejny raz naszych przyjaciół i kolegów oraz przede wszystkim pana Zdzisława Palińskiego, syna wach. Zdzisława Palińskiego. Jak co roku mogliśmy porozmawiać z mieszkańcami Suwałk. Do zobaczenia za rok na kolejnym już XV – tym Pikniku Kawaleryjskim.