XI Bal Pułkowy. Sękocin Stary, 8 lutego 2014

Jest 8 lutego 2014 roku, wieczór, godzina 19:00. Na dworze panuje już półmrok. Choć to zima, temperatura oscyluje w okolicach 4 stopni powyżej zera. W hotelu “Groman”, w Sękocinie Starym spotykają się miłośnicy szampańskiej zabawy w stylu lat 20-tych minionego wieku. Białą salę z kolumnami udekorowano biało-granatowymi proporczykami, na ścianach wiszą w pułkowych barwach balony, na scenie czeka już orkiestra wojskowa, gotowa grać do tańca.

Wśród zaproszonych na bal gości znaleźli się przedstawiciele: Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, 1 Pułku Szwoleżerów im. J. Piłsudskiego, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, 11 Pułku Ułanów, 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej oraz Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala w barwach 110 Rezerwowego Pułku Ułanów. Wśród wyjątkowych gości znaleźli się również: pan Zbigniew Nowosielski – reprezentujący barwy 4 Batalionu Pancernego z Brześcia, Beata Herman – dyrygent orkiestry Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, opiekun sekcji jeździeckiej WUM i opiekun sekcji tańca narodowego WUM oraz pani Elżbieta Olszta – wiceprzewodnicząca Komitetu Budowy Pomnika Generała Waraksiewicza i wiceprezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Jamielnik. Gościliśmy również przedstawicieli Powiatowego Klubu Historyczno-Dziennikarskiego z Grodziska Mazowieckiego, przedstawicieli Koła Łowieckiego nr 24 Trop z Warszawy oraz przedstawicieli Płońskiej Izby Gospodarczej. W wyjątkowo dużej liczbie stawili się przedstawiciele gospodarza wieczoru, którym było Stowarzyszenie 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego.

Bal tradycyjnie rozpoczął odtańczony przez wszystkich gości nasz taniec narodowy – polonez, którego odtańczyliśmy przy muzyce Wojciecha Kilara z filmu “Pan Tadeusz”. W pierwszej parze wystąpił prezes naszego stowarzyszenia – Michał Wroński wraz z Beatą Herman. Wzorując się na historycznych balach, w tym także na przedwojennych balach 2 Pułku Ułanów, zaraz po polonezie wszyscy goście zatańczyli walca do muzyki “Na stokach Mandżurii”.

Tymi dwoma tańcami oficjalnie rozpoczęliśmy nasz 11-ty Bal Pułkowy Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. Orkiestra tradycyjnie grała do samego rana, nie zabrakło przebojów tych współczesnych, jak i z lat 60, 70, 80 i 90-tych. Stoły uginały się od potraw przygotowanych na ten szczególny bal, kelnerzy podawali do stołów ciepłe potrawy, a zapewniam że były wyśmienite.

Przed północą, w asyście dwóch ułanów w XIX-wiecznych mundurach na salę wjechał tort, w kształcie biało-granatowego proporczyka. Ułani, jak to w naszym zwyczaju już bywa, pierwszych cięć tortu dokonali szablami. Kolejną atrakcją, którą przygotowaliśmy dla goszczących na naszym balu pań było wprowadzenie na balową salę konia, który do swojej kulbaki miał przypięte kosze z różami. Wprowadzenie konia na salę balową też zaczerpnęliśmy z przekazów o historycznych balach. Czerwone róże z biało-granatowymi wstążkami nasi przystojni ułani rozdali wszystkim paniom. Oczywiście, o północy wszyscy kawalerzyści wypili toast “za zdrowie konia”.

Kolejną naszą tradycją jest przyjmowanie w trakcie balu nowych członków stowarzyszenia. I tym razem nasze grono “Grochowiaków” powiększyło się, gdyż w nasze szeregi wstąpił kolega Tomek, który kawaleryjskim zwyczajem “wychylił” dwa (zgodnie z numerem pułku) kieliszki wprost z szabli.

W dalszej części balu nie zabrakło naszego tradycyjnego konkursu “szabli”, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gości. Swoich sił próbowali zarówno panowie jak i panie. Dla osób, które z szablą nie mają nic wspólnego nie jest to zadanie łatwe ale wśród chętnych do zabawy byli i tacy, którzy do konkursy przygotowywali się już w domu. W tym roku zorganizowaliśmy również konkurs dla par, które swoimi strojami nawiązywały do lat 20-tych i 30-tych. Nagrody w tym konkursie wręczyliśmy trzem parom.

O wspaniałej atmosferze na balu może świadczyć fakt, iż ostatni uczestnicy balu wychodzili, gdy na zewnątrz już świtało. Był to już jedenasty bal Stowarzyszenia, w trakcie którego wspominaliśmy nasz pierwszy bal, który zorganizowaliśmy w Pruszkowie w roku 2003.

Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. J. Dwernickiego, jako organizator XI Balu Pułkowego składa podziękowania za wspaniałą zabawę i uczestnictwo w balu wszystkim przybyłym gościom i już dziś zapraszamy na XII Bal Pułkowy, który odbędzie się już za rok.