Przywrócić Pamięć – Suwałki, listopad 2013.

Przywrócić Pamięć.

Rok temu uczniowie 2 klasy Gimnazjum wykonali wielką pracę ustalając listę ułanów, którzy oddali życie za Ojczyznę. Efektem jej było zapalenie 243 zniczy przy obelisku 2 Pułku,znajdującym się na cmentarzu w Suwałkach. Jeden z członków Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich  powiedział do uczestników tej akcji, na pogrzebie rtm. Suchodolskiego:„powaliliście nas na kolana”. Był to największy komplement jaki można było usłyszeć z ust ludzi, których pasją jest kultywowanie tradycji 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

W tym roku gimnazjaliści postanowili ponownie zapalić znicze przy „Ułańskim Pomniku”. Chcieli jednocześnie zwrócić uwagę na dwa szeregi grobów żołnierzy poległych w latach 1919 -1920. Został wymyślony sposób zwrócenia uwagi na żołnierskie groby. Każdy miał być przystrojony biało-czerwonym proporczykiem, uszytym przez jedną z mam. Uczniowie przygotowali również znicze, opatrzone plakietką o treści „Żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę (tu wpisywano swoje imię i klasę) Szkoła im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie”. Do każdego znicza dołączona była biało-czerwoną chorągiewka. Do swoich działań zaprosili również uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach. Oni także przygotowali znicze według  pomysłu gimnazjalistów z Przebrodu.

Akcję rozpoczęto w godzinach porannych 31 października. Ustawiono znicze i proporce pułkowe przy Pomniku Ułańskim, rozstawiono biało–czerwone chorągiewki i duże znicze na żołnierskich grobach. Kiedy oczekiwano na przybycie pierwszych klas z “dziewiątki”, niespodziankę sprawiły przedszkolaki z Przedszkola nr 4, których kilkunastoosobowa grupa pod opieką swoich wychowawczyń przybyła na cmentarz by zapalić znicze na żołnierskich mogiłach. Dalej potoczyło się już bez niespodzianek. Zaczęły przybywać klasy ze szkoły nr 9, a następnie kolejne klasy z Zespołu Szkół w Przebrodzie. Na żołnierskich grobach zrobiło się biało-czerwono od proporczyków przy zapalanych zniczach. Uczniowie stawali na chwilę zadumy czy modlitwy i wracali do swoich zajęć w szkołach. Od pierwszych minut akcja wywoływała zaciekawienie ludzi zdążających na groby bliskich. Zatrzymywali się, spoglądali na krzątających się wśród żołnierskich grobów młodych ludzi, oglądali przystrojone groby, zadawali pytania. Wielu z zatrzymujących się sięgało do toreb i stawiało swój znicz obok zniczy uczniów. Widok ten wywoływał uśmiech na twarzach gimnazjalistów, „akcja przyniosła pozytywny skutek”.  Przed powrotem do szkoły gimnazjaliści postawili jeszcze znicze udekorowane proporczykami w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich na grobach ułanów spoczywających na suwalskim cmentarzu.

Dalsza część działań odbyła się 2 listopada. Uczniowie z rodzicami wymienili wypalone wkłady w zniczach przy Pomniku Ułańskim i na żołnierskich mogiłach. Podobnie uczyniło wielu uczniów z “dziewiątki”. Obok uczniowskich stały również znicze zapalane przez innych ludzi odwiedzających cmentarz. Przez trzy dni nie zabrakło migocących światełek na grobach żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Stały się one znakiem, że pamiętamy o ich ofierze.

W akcji wzięli udział uczniowie z klas I –IV  Szkoły Podstawowej nr 9 im Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach, uczniowie z klas I –VI  Szkoły Podstawowej im 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie, uczniowie klas I – III Gimnazjum im 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie i bardzo wielu rodziców z obu szkół.

Relacja: Stanisław Mackiewicz – Zespół Szkół im. 2 Pułku Ułanów w Przebrodzie.