Pierwszy września 2016

Pierwszy września to nie tylko kolejna rocznica wybuchu tragicznej w skutkach dla Polski II Wojny Światowej, tego dnia również przypada najczęściej rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich miało możliwość uczestnictwa w uroczystej inauguracji w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie, wystawiając reprezentację – ułan w umundurowaniu garnizonowym konno.

Dla nas przedsięwzięcie zaczęło się jednak już 31 sierpnia, gdy po niezbędnych czynnościach porannych, około godziny 7.00 ruszyliśmy z Nowego Harszu w ogólnym kierunku na Przebród. Do przebycia na ten dzień mieliśmy około 60 km przez m.in. Pieczarki, Wyłudy, Jakunówko, Czerwony Dwór, Zawady Oleckie, Sokółki, Monety, Plewki. Marsz realizowaliśmy bez większych przeszkód czy zbędnego pośpiechu, równomiernie rozkładając siły, a część drogi, jak nakazuje regulamin, solidarnie idąc noga w nogę. Wszędzie spotykaliśmy się z zainteresowaniem i życzliwością spotykanych ludzi, mogąc przy tym liczyć na wiadro świeżej wody czy dobre słowo (“jak najmniej fotoradarów”). Tuż po zachodzie słońca przekroczyliśmy dawną granicę Polsko-Niemiecką, a w kompletnych już (egipskich) ciemnościach, przy wsparciu naszych Gospodarzy, dotarliśmy na umówiony nocleg w miejscowości Stary Skazdub, udostępniony dzięki uprzejmości Państwa Jasińskich, którzy staropolskim zwyczajem zapewnili pięciogwiazdkowe warunki, jak na końskie i ułańskie potrzeby. Po krótkiej nocy, przed godziną 8.00 ruszyliśmy na ostatni, niespełna dziesięciokilometrowy etap… istniało poważne niebezpieczeństwo, że spóźnimy się, gdyż gdy nasz Wachmistrz nie jest obecny, wojsko strasznie się ociąga… jednak udało się, przed szkołą pojawiliśmy się w idealnym momencie, budząc żywe zainteresowanie wśród zgromadzonych.

Uroczystość, tradycyjnie organizowaną z należytą oprawą, rozpoczęło podniesienie Flagi Państwowej oraz Proporca 2 Pułku Ułanów. Odśpiewano przy tym Hymn Państwowy oraz Hymn Szkoły. Po złożeniu meldunku Pani Dyrektor o przybyciu oraz uzyskaniu zgody na pozostanie, zajęliśmy wskazane miejsce. Następnie na sali gimnastycznej odbyła się polowa Msza Święta, a po niej, Pani Dyrektor swoim przemówieniem oficjalnie rozpoczęła rok szkolny 2016/17. Mieliśmy też możliwość skierowania kilku słów do całej Społeczności Szkolnej, podsumowujących działalność na rzecz podtrzymywania pamięci o 2 Pułku Ułanów oraz wzajemnej współpracy.

Minęło już kilka lat, gdy po raz ostatni gościliśmy konno w Przebrodzie. Była to więc świetna okazja, by i ze swej strony dorzucić małe ziarenko do rosnącej bujnie, dzięki staraniom całej Społeczności Szkolnej, namacalnej więzi uczniów z patronem swej szkoły…

 

            W imieniu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, na ręce Pani Dyrektor Zdzisławy Milewskiej oraz Pana Stanisława Mackiewicza, składamy podziękowania za umożliwienie nam uczestnictwa w tak ważnym dla całej Społeczności Szkolnej dniu oraz wszelką udzieloną pomoc w sprawach organizacyjnych.

            Ponadto ze swej strony chciałbym podziękować Pani Annie Komoń, za okazane po raz kolejny zaufanie i użyczenie perły swej hodowli – najdzielniejszego (zaraz po drewnianym Pinokiu) konia (nie tylko) kawaleryjskiego – Shiry, która mimo trudów samotnego marszu dzielnie kroczyła w wyznaczonym przeze mnie kierunku…

Relacja : Wojciech Kalinowski

Zdjęcia: Wojciech Kalinowski, Stanisław Mackiewicz