Wigilia Pułkowa A.D. 2019

Data: 14 grudnia 2019 r.

Miejsce: kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

Kronikarz pułkowy podaje: Grono szanownych gości przybyło, aby najświetniejszym tradycjom polskim, zadość uczynić. Zebrali się ułani, rodzina pułkowa, wojska pancerne a i państwo podchorążowie delegacyję wystawili. Wigilię Pułkową czas zacząć!

Tyle duchem przedwojennego annalisty. Dziś, z nie mniejszą radością, słów kilka o ostatnim wydarzeniu.
Na chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się w gronie ułańskiej rodziny, aby przełamać się opłatkiem. Przyjemnością było witać szerokie grono Gości. Przybyli potomkowie gen. Dwernickiego: Roman Dwernicki z żoną Joanną i synem Ludwikiem, był również syn rtm. Cyngotta, Marian wraz z córką Joanną oraz syn por. Henryka Rostworowskiego, Wojciech. Swoją obecnością zaszczycili nas ppłk Bartłomiej Chmielewski, dowódca 2 batalionu czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wraz z por. Czapskim. Przybyła również 4-osobowa delegacja podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, członków tamtejszej sekcji jeździeckiej. Byli wreszcie Ułani Grochowscy ze swoimi bliskimi. Bez mała 30 osób wytworzyło świąteczną atmosferę. Ksiądz wikary odprawił modlitwy a dowódca słowem wstępnym dał znak do życzeń. Nie było końca serdecznym uściskom, radosnym spojrzeniom a co wrażliwsi nie kryli wzruszeń. Wybrzmiały tradycyjne kolędy a następnie wszyscy zasiedli do wieczerzy. Ułani podawali domowe potrawy a gwar rozmów nie malał. Miejsce, czas oraz liczne grono sprzyjały wspomnieniom, lepszemu poznaniu, a co poniektórzy mogli odnowić dawne kontakty. Jeśli mowa o poznawaniu, cieszy nas obecność przedstawicieli 2 batalionu czołgów, ponieważ dzięki niedawnym wspólnym staraniom, ten właśnie pododdział najpewniej będzie dziedziczyć tradycje 2 Pułku Ułanów. Czas dobry jeszcze nadejdzie, aby o tym więcej napisać, ale takie spotkania cementują więzi. Równie mocno cieszy nas obecność młodych podchorążych, ponieważ to oni będą niedługo odpowiedzialni za formowanie żołnierskich charakterów, a gdzie morale wyższe jak w kawalerii!
Dodać należy, że z kościołem w Podkowie Leśnej jesteśmy wyjątkowo związani, ponieważ tam znajduje się pamiątkowa tablica ku czci Ułanów Grochowskich. Szczególnie wyróżnieni są rtm. Włodzimierz Suchodolski i ppłk Aleksander Chajęcki, oficerowie 2PU, którzy ukształtowali nasze Stowarzyszenie. Dlatego w trakcie spotkania Wigilijnego wyszliśmy na moment, aby zapalić światełko na znak przywiązania i pamięci.
Ponieważ, gospodarz nie oponował, a wręcz był rad, po zapaleniu światełka, rozpoczęły się kawaleryjskie śpiewy. Dzięki nieprzypadkowym słowom piosenek i dźwiękom gitary wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera. Dość powiedzieć, że oprócz dowódcy swoimi umiejętnościami pochwalili się podchorążowie a i Wojciech Rostworowskich chwycił za gryf, wykonując piękną pieśń o służbie w Marynarce RP (nie bez powodu, bo napisaną do melodii konarmi Budionnego…).
Spotkanie zakończyliśmy podbudowani i z pełną wiarą w przyszłość Rodziny Ułanów Grochowskich.

Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w organizację. Gościom za wytworzoną atmosferę, księdzu proboszczowi za udostępnienie miejsca a Ułanom za przygotowanie i pyszne potrawy (robione nierzadko wspólnie z najbliższymi).

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, wszystkim sympatykom 2 Pułku, życzymy wszystkiego co najlepsze, pogody ducha oraz samych radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych. 

 

 

Autor tekstu: Kamil Kaczorowski