Apel Jasnogórski, Częstochowa.

Dwudziesty pierwszy marca był dniem szczególnym dla Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich – uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim na Jasnej Górze, pokłaniając sztandar Patronce Pułku. Razem z nami uczestniczyli Koledzy z GRH „Garnizon Suwałki”, którzy rok temu byli z nami na Rajdzie Pamięci “Szlakiem Bojowym Suwalskiej Brygady Kawalerii w Wojnie Obronnej 1939 roku”.

Prezes Stowarzyszenia Michał Wroński złożył raport Matce Boskiej Częstochowskiej:

RAPORT STOWARZYSZENIA 2. PUŁKU UŁANÓW GROCHOWSKICH IM. GEN. JÓZEFA DWERNICKIEGO
Jasnogórska Bogarodzico, Hetmanko Kawalerii Polskiej!

Prezes Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, Michał Wroński, posłusznie melduje przybycie Miłośników tradycji kawaleryjskiej - Ochotników, kultywujących tradycję 2. Pułku Ułanów Grochowskich oraz tradycje Suwalskiego Garnizonu. Choć odszedł już ostatni oficer służby stałej pułku, bohaterski rotmistrz Włodzimierz Suchodolski - Sodalis Marianus; choć 2. Pułk Ułanów zakończył już chwalebny czas swej historii, my Jego sympatycy pragniemy kontynuować chlubną pułkową tradycję i na przekór przeciwnościom wysoko wznosić Twój Maryjny sztandar. Kultywując tradycję pułku „stajemy jak ojce” do wieczornej modlitwy narodu – modlitwy rycerskiej. Trwamy pod Twym sztandarem, bo chcemy być ludźmi honoru i prawymi obywatelami Rzeczypospolitej ! W dzisiejszy wieczór wraz z kawaleryjskim meldunkiem składamy Ci w hołdzie wotum naszych serc, wołając – jak niegdyś nasi przodkowie:

Hetmanko Rzeczypospolitej – Bogarodzico koronna, prowadź nas w walce o kształt naszego dzisiejszego życia - o Polskę Chrystusową, będącą Królestwem Twego Syna i Twoim! Jasnogórska Bogarodzico; Najwyższa Zwierzchniczko niezwyciężonych ułanów. Przyjmij nasz apelowy raport i prowadź nas! Amen.”

Na Jasnej Górze złożyliśmy wotum dziękczynne za pomyślne zakończenie ubiegłorocznego rajdu. Apel prowadził o. Eustachy Rakoczy – Jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Z okazji 70 urodzin o. Eustachego Rakoczego złożyliśmy życzenia oraz wręczyliśmy Ojcu pamiątkowy ryngraf przygotowany przez nas na tę okazję. Jak pisałem wcześniej, był to szczególny dzień dla nas, ale nie było to nasze pierwsze spotkanie z Jasną Górą, bywaliśmy już tu kilka razy: w 2010 roku święciliśmy na Jasnej Górze Sztandar Stowarzyszenia – jedyny, z obecnych sztandarów wojskowych, na którym widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Posłuchaj: nagranie Apelu Jasnogórskiego 2013

 

Obejrzyj Apel: