Bitwa pod Łomiankami 2012

Na polach koło klubu Wilczeniec odbyła się już druga rekonstrukcja „Bitwy pod Łomiankami”, w której nasze Stowarzyszenie wystawiło 17 ułanów. Wystąpiliśmy w składzie dowódca, sekcja liniowa, sekcja rkm i odtwarzaliśmy 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, który w dniu 19-go września 1939 roku przebijał się szarżą z Wólki Węglowej do stolicy.

W tym roku na udział w rekonstrukcji przeznaczyliśmy jeden dzień. Podczas zeszłorocznej edycji dodatkowo zorganizowaliśmy jednodniowy rajd przez Puszczę Kampinoską. Po załadunku wszystkich koni udajemy się do Łomianek. Po przybyciu na miejsce zarządzamy zbiórkę oraz sprawdzenie sprzęt i wydajemy sprzęt osobom, którym maja jakieś braki w oporządzeniu. O godzinie 12-ej na cmentarzu w Kiełpinie uczestniczymy w apelu poległych poświeconym żołnierzom poległym podczas Kampanii Wrześniowej i lotnikom amerykańskim.

Po godzinie 14-ej rozpoczyna się rekonstrukcja. Nasz oddział ma dwa zadania: dokonać pierwszej szarzy jako trzeci szwadron a następnie uczestniczymy jako główne siły 14 PU. Podczas jednej z szarż mamy wykonać przejęcie sztandaru 14 PU od rannego ułana. Czekając na swoją kolej przyglądaliśmy się z boku na „pojedynek” polskiego samolotu z niemieckim, które latały na bardzo małej wysokości. Wreszcie dostaliśmy znak dla kawalerii, do wcześniej zaplanowanych dwóch szarż wykonujemy jeszcze trzecią.

Po zakończeniu rekonstrukcji przyszedł czas na defiladę wzdłuż pola rekonstrukcji i publiczności oraz na zdjęcia. Późnym popołudniem wraz z końmi wracamy do stajni, z nadzieja, że za rok znowu spotkamy się w Łomiankach na kolejnej, trzeciej edycji bitwy, w takim składzie nie mniejszym niż w trakcie tegorocznej edycji Bitwy pod Łomiankami.

Galeria zdjęć dzięki uprzejmości portalu dobroni.pla

[youtube id=”hqlXrGuszU8″]