Nadanie szkole imienia mjr. Józefa Wiśniewskiego – Lutkówka

24 września br. delegacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w uroczystości nadania imienia szkole w Lutkówce. Patronem szkoły został major Józef Wiśniewski – kawalerzysta 2 Pułku Ułanów z okresu Królestwa Polskiego.

Major Józef Wiśniewski urodził się w 1788 r. na Podlasiu. Był oficerem Gwardii Polsko-Francuskiej w okresie wojen napoleońskich oraz majorem 2 Pułku Ułanów Wojska Polskiego (m.in. w okresie Powstania Listopadowego). W roku 1813 walczył w wojskach napoleońskich m.in. pod Dreznem, za co otrzymał najwyższe odznaczenie francuskie – Legię Honorową. Order Legi Honorowej znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Odznaczony Orderem Świętej Heleny. W roku 1922 Stefania Wiśniewska (prawdopodobnie wnuczka majora Józefa Wiśniewskiego) przekazała do Muzeum Wojska Polskiego miniaturkę Orderu Świętej Heleny, która nadal znajduje się w zbiorach muzealnych. 14 marca 1831 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari za udział w Powstaniu Listopadowym. Odznaczony za XV lat nieskazitelnej służby w Wojsku Polskim. Major Józef Wiśniewski w latach 1836-1842 był właścicielem dworku w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Nabywając dworek spłacił wszystkie długi poprzedniego właściciela Michała Skarbka na rzecz Mikołaja Chopina – ojca Fryderyka, co jest udokumentowane w księgach notarialnych. Major Józef Wiśniewski zmarł 26 kwietnia 1864 r. Pochowany na wzgórzu przy kościele p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce.

Uroczystości nadania imienia rozpoczęły się od mszy świętej, w trakcie której został poświęcony sztandar szkolny. Po zakończeniu mszy świętej poświęcona została również odrestaurowana mogiła majora Wiśniewskiego, która znajduje się w skarpie, przy kościele w Lutkówce. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do szkolnego budynku. Uroczysty pochód prowadziła orkiestra dęta OSP Mszczonów oraz zespół marżonetek. Za nimi maszerował konny poczet sztandarowy naszego Stowarzyszenia, w mundurach z okresu XIX wieku. Po dotarciu na teren szkoły odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z imieniem patrona oraz przekazano sztandar dyrektorowi szkoły. Następnie odbyło się ślubowanie przedstawicieli szkoły na nowy sztandar oraz przemówienia zaproszonych gości oraz osób związanych ze szkołą. Na zakończenie uroczystości odbył się program artystyczny zrealizowany przez uczniów.

Po zakończeniu uroczystości my jeszcze mieliśmy możliwość spotkania z uczniami, w trakcie którego mogliśmy im zaproponować konne przejażdżki po przyszkolnym terenie. Była to również doskonała okazja aby uczniowie porozmawiali z nami na temat historii a w szczególności o 2 Pułku Ułanów oraz o majorze Wiśniewskim.

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości Magdaleny i Andrzeja Kaźmierczak.