Uroczystości upamiętniające wchm. Tomasza Wójcika „Tarzana” – Wola Grójecka, Ćmielów.

10 lipca br. delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w uroczystościach upamiętniającej wchm. Tomasza Wójcika „Tarzana”, mających miejsce w Woli Grójeckiej oraz w Ćmielowie.

Uroczystość rozpoczęła się w Woli Grójeckiej, przy obelisku upamiętniającym wydarzenia z 7 lipca 1944 roku, kiedy to oddział Tomasza Wójcika „Tarzana” został zaatakowany przez przeważające siły niemieckie. Zaskoczeni atakiem partyzanci, pomimo zaciekłej obrony, nie mieli szans żeby skutecznie odeprzeć atak. W wyniku walki śmierć poniosło 37 partyzantów a tylko 4 udało się zbiec i schronić w pobliskim klasztorze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Ćmielowie. To tu odbyła się uroczysta msza święta w intencji Tomasza Wójcika „Tarzana” oraz poległych w walce w Woli Grójeckiej partyzantów. Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz aby tam oddać hołd poległym partyzantom, składając wieńce i paląc symboliczne znicze.

Po zakończeniu uroczystości delegacja naszego Stowarzyszenia udała się na miejsce położone przy drodze Ożarów – Ćmielów, gdzie w dniu 25 sierpnia 1943 roku „Tarzan” zniszczył dwa niemieckie samochody sztabowe, likwidując przy tym ośmiu oficerów i żołnierzy Wermachtu w tym. gen. por. Kurta Rennera – dowódcę 184 zapasowej dywizji. Obecnie w tym miejscu stoi głaz upamiętniający to wydarzenie. W miejscu tym spotkaliśmy się z grupą Ostrowieckich Patriotów, której członkowie m.in. pielęgnują pamięć o „Tarzanie” i jego partyzanckim oddziale.

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości Michała Ślusarza z organizacji Ostrowieccy Patrioci.