W hołdzie marynarzom i ułanom – Rzekuń.

Dwudziestego pierwszego sierpnia br. delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej pochowanych na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu marynarzy i ułanów. Ułani z 2 Pułku polegli w trakcie walk z bolszewikami, które toczone były na ziemi rzekuńskiej w sierpniu 1920 roku i zostali pochowani w zbiorowej mogile, na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu, obok mogiły marynarzy z 1 batalionu Pułku Morskiego.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, w intencji poległych marynarzy i ułanów, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzekuniu. W kościele, w trakcie pokazu audiowizualnego została przedstawiona historia, dotycząca bitwy z roku 1920. W zwięzły sposób zostały również zaprezentowane fakty, dotyczące udziału w tej bitwie marynarzy z 1 batalionu Pułku Morskiego oraz ułanów z 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Po mszy świętej delegacje oraz poczty sztandarowe udały się na teren cmentarza gdzie przy zbiorowych mogiłach marynarzy i ułanów zostały złożone wieńce oraz zapalono symboliczne znicze. Odbył się również uroczysty apel z udziałem lokalnych władz i mieszkańców.

Kolejnym elementem obchodów był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.  Po koncercie miała miejsce rekonstrukcja historyczna z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia, umieszczoną na portalu Moja Ostrołęka (moja-ostroleka.pl).

_

Zachęcamy również do przeczytania artykułu zamieszczonego na naszej stronie, z dnia 30.11.2015 r. dotyczącego naszych planów, związanych z rekonstrukcją symboli kawaleryjskich, na zbiorowej mogile ułanów w Rzekuniu (tutaj).