Spotkanie rodziny 14-go Pułku Ułanów Jazłowieckich 2015

W przeddzień rekonstrukcji historycznej – „Bitwy pod Łomiankami” tj. 19 września na zaproszenie kolegów z GRH 14-go Pułku Ułanów Jazłowieckich mięliśmy zaszczyt uczestniczyć konno w spotkaniu rodziny Jazłowieckiej przy Kamieniu Ułanów Jazłowieckich w Puszczy Kampinoskiej. To w tym miejscu 19 września 1939 roku wyszła szarża 14 Pułku którą opisuje korespondent wojenny- Mario Appelius:

„Nagle bohaterski zespół kawalerzystów w sile około paruset koni wyłonił się w galopie z zarośli. Nacierali oni, mając w środku rozwinięty sztandar… Wszystkie niemieckie karabiny maszynowe umilkły, a tylko działa strzelały. Ich ogień stworzył zaporę ogniową na przestrzeni 300 metrów przed liniami niemieckimi. Polscy kawalerzyści nacierali całym pędem, jak na średniowiecznych obrazach! Na czele wszystkich galopował dowódca z podniesioną szablą. Widać było, jak malała odległość pomiędzy grupą polskich kawalerzystów a ścianą niemieckiego ognia. Szaleństwem było kontynuować tę szarżę na spotkanie śmierci. A jednak Polacy przeszli.”

W spotkaniu tym uczestniczył prezes rodziny Jazłowieckiej Pan Jan Gromnicki. Przy kamieniu złożono kwiaty i zapalono znicze, koledzy z GRH 14 PUJ odśpiewali modlitwę Ułana Jazłowieckiego. Wymarsz rozpoczęliśmy w klubie Jeździeckim Wilczyniec, gdzie czekały na Nas trzy konie oraz wcześniej wspominali koledzy z zaprzyjaźnionej grypy. Razem z nami, którzy byli na koniach (8-miu kawalerzystów) wybrali się kawalerzyści na rowerach, można było śmiało stwierdzić, że chłopaki na rowerach na asfalcie i drogach utwardzonych byli nie doścignieni przez Nas siedzących na koniach (koledzy bardzo mam pomagali przy przechodzeniu przez bardzo ruchliwą drogę Warszawa – Gdańsk, za co dziękujemy). Bardzo dziękujemy kolegom za zaproszenie na uroczystość.