Odsłonięcie pomnika gen. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza, Mszanowo

Dwudziestego trzeciego sierpnia 2014 roku w miejscowości Mszanowo k/ Nowego Miasta Lubawskiego w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza.

Generał Adolf Mikołaj Waraksiewicz (1881 –1960) – to wybitny żołnierz, kawalerzysta, od 1932 r. mieszkaniec ziemi nowomiejskiej, który poprzez swoją niezłomną walkę o polskość został mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  – Ignacego Mościckiego  – generałem brygady, a za męstwo i odwagę został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym wojennym Orderem Virtuti Militari. Pochowany na cmentarzu w Nowym Mieście Lubawskim.

W październiku 1918 r. Adolf Mikołaj Waraksiewicz z polecenia Rady Regencyjnej sformował 2. Pułku Ułanów. Był jego dowódcą do czerwca 1920 roku.  A.M. Waraksiewicz bardzo bobrze zapisał się w kartach „białego” pułku.

Nasze Stowarzyszenie kultywujące tradycje 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen J. Dwernickiego włączyło się również w przedsięwzięcie budowy pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza. Z prośba o pomoc zwróciła się do nas Elżbieta Olszta – jamielnicka bibliotekarka. W styczniu 2014 r. Tomasz Deleżuch – Wiceprezes Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego wszedł w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. W miarę możliwości służyliśmy radą.  Decyzją  naszego Zarządu ufundowaliśmy mosiężną odznakę 2. Pułku Ułanów Grochowskich, która stanowi jeden z elementów pomnika.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się polową mszą świętą w Łąkach Briatiańskich, skąd w orszaku przemaszerowaliśmy do Mszanowa, gdzie odbyła się właściwa część uroczystości. Przed odsłonięciem pomnika odbyły się liczne przemówienia oraz odbył się Apel Poległych zakończony salwą honorową. Uroczystość miała charakter ceremonii wojskowej. Przed oficjalną uroczystością zapaliliśmy znicze na grobie A.M. Waraksiewicza w Nowym Mieście Lubawskim.

Na uwagę zasługuje fakt, że inicjatorkami pośmiertnego zrehabilitowania gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza  były trzy dziewczęta – licealistki, mieszkanki Jamielnika, członkinie Klubu Miłośników Lokalnej Historii, który działa przy Bibliotece Publicznej w Jamielniku. Joanna Moczydłowska, Karolina Kłosowska i Adrianna Michałkiewicz –  za wykazany patriotyzm w odczuciu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego zasługują na najwyższe uznanie. Słowa podziękowania kierujemy również do Elżbiety Olszty, która wspierała merytorycznie uczennice, naprowadzając na pomysł uhonorowania zasług gen. Waraksiewicza.  W imieniu członków naszego stowarzyszenia inicjatorkom budowy pomnika  wręczyliśmy pamiątki symbolizujące 2. Pułk Ułanów Grochowskich.

Pokaz musztry, władanie biała bronią i  przejażdżki konne (nie tylko dla najmłodszych) w wykonaniu Grochowskich Ułanów  uatrakcyjniły  uroczystość.

Zapraszamy do zapoznania się z “Genezą idei powstania pomnika upamiętniającego generała brygady Adolfa Mikołaja Waraksiewicza” oraz galerią zdjęć z uroczystości odsłonięcia pomnika umieszczonymi na profilu Biblioteki Publicznej w Jamielniku (tutaj)

Reportaż filmowy z wydarzenia: Nowe Miasto.TV 

Reportaż: Mszanowo