Odezwa księcia Józefa Poniatowskiego. Wiązowna 2013.

Dnia 27 października 2013 nasze Stowarzyszenia miało zaszczyt wziąć udział w plenerowym widowisku pt.: “Odezwa księcia Józefa Poniatowskiego” z okazji 250 rocznicy urodzin oraz 200 rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie.

Uroczystość zaczęła się od uroczystego apelu. Na placu za ośrodkiem zaprezentowali się rekonstruktorzy w mundurach nawiązujących do Ery Napoleońskiej jak również ułani z okresu 20-lecia międzywojennego. Po apelu mogliśmy podziwiać Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Kawalerzyści pokazywali swoje niezwykłe umiejętności zarówno w musztrze jak i we władaniu białą bronią.

Kolejnym etapem pokazu była prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń opowiadali historie Pułków, które odtwarzają a także prezentowali mundury oraz wyposażenie żołnierzy z tamtego okresu, dzięki czemu zgromadzona, liczna widownia mogła lepiej poczuć klimat tamtych lat.

Głównym punktem uroczystości było odczytanie odezwy księcia Józefa Poniatowskiego do Narodu, ogłoszonej 6 maja 1809 r. właśnie w Wiązownie. Na placu mogliśmy zobaczyć księcia w pełnym mundurze. Punkt ten miał bardzo patriotyczny i podniosły charakter, gdyż odezwa była kierowana właśnie do nas – Polaków, mogących cieszyć się już niepodległością.

Po części oficjalnej mieliśmy przyjemność pozowania do zdjęć oraz bardzo długich i rzeczowych rozmów na temat naszego Stowarzyszenia oraz czasów, które odtwarzamy. Zorganizowaliśmy pokaz strzelania z broni czarnoprochowej czym wzbudziliśmy ogromne zaciekawienie widowni.

Relacja: Michał Rusinowski