VIII Piknik Hippiczny w Ptakach

W dniach 27-28.07.2013 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w VIII Pikniku Hipicznym w Ptakch. Pierwszego dnia mieliśmy okazję współorganizować oraz uczestniczyć w konkursie Militarii, w którym nasz ułan Jakub Tekielski na koniu Surma zajął I miejsce. Pozostali koledzy też wypadli bardzo dobrze i zajęli czołowe miejsca w konkursie, mimo że startowali na nowych i niedoświadczonych koniach użyczonych przez Pana Zbigniewa Nowosielskiego. Nowym wyzwaniem dla ułanów Jakuba Tekielskiego oraz Piotra Senatorskiego był start w konkursie ujeżdżenia, w którym też nieźle się spisali.

W pikniku udział wzięło kilkadziesiąt koni i jeźdźców z drużyn harcerskich, klubów i prywatnych stajni. Rywalizowano w ujeżdżaniu, skokach i gonitwie, a do tego Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego i kaskaderzy przygotowali pokazy dla zgromadzonych. “Była to już ósma edycja imprezy organizowanej przez Harcerską Szkołę Kawalerii przy miejscowej 14. (czternastej) Drużynie Harcerskiej. Początki były bardzo skromne: trzy konie, z czego dwa chore, ze ‘stajni spokojnej starości’. Harcerska Szkoła Kawalerii była wtedy w domyśle – mówi opiekun drużyny, Zbigniew Nowosielski. Ale w ciągu kilku lat bardzo szybko się to rozwinęło, przybywało zgłaszanych koni. W tym roku było ich ponad 60, nie licząc tych należących do kaskaderów i do Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.”

“Drużyna, przy której działa Harcerska Szkoła Kawalerii, współpracuje z innymi drużynami konnymi, z okolicznymi stajniami oraz z kultywującymi ułańskie tradycje grupami rekonstrukcji historycznych. – Wspierają nas organizacyjnie i służą nam swoimi końmi, a my w zamian pomagamy im. W tym roku bardzo dobrze ułożyła się współpraca ze Stowarzyszeniem Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej. Przyjechali tydzień wcześniej, brali udział w inscenizacji w Siennicy, a potem rozłożyli się w Ptakach obozem. Przywieźli swoje konie, dopożyczyli sobie kilka od nas i ćwiczą codziennie jazdę konną, regulaminy wojskowe, a wieczorami przy ognisku wspominają historię pułków ułańskich i ich dowódców. Ich zaangażowanie jest wspaniałe – dodaje Zbigniew Nowosielski.”

Fragmenty na podstawie “podlasie24”
Regionalny Portal Informacyjny