XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP

Na tegoroczny XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP przybyli przedstawiciele naszego pułku wystawiając poczet sztandarowy oraz reprezentując nas podczas obchodzonych uroczystości.

Organizatorem imprezy była Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Trwający 3 dni zjazd, od 23 do 25 sierpnia, był kontynuacją corocznych spotkań upamiętniających Centrum Wyszkolenia Kawalerii, działające w latach 1920-1939.

Na Zjeździe pojawili się płk Emil Mentel, ppłk Zbigniew Makowiecki, rtm. Tadeusz Bączkowski, rtm. Jerzy Brzozowski, por. Józef Adamczyk i por. Wacław Wereńczuk. Czterech, z sześciu przybyłych kawalerzystów, to absolwenci Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu z 1936, 1937 i 1939 roku. W Grudziądzu był również Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, który złożył wiązankę kwiatów przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii.

W programie spotkania znalazły się m. in.  pokazy jeździeckie i kawaleryjskie, widowiskowa defilada oddziałów konnych ulicami miasta, projekcja filmu o zjazdach Kawalerzystów II RP oraz wizyta w koszarach Księcia j. Poniatowskiego.

W sobotę ulicami Grudziądza przeszła defilada ponad 100 jeźdźców, m.in. reprezentujących Szwadron Kawalerii WP, 4 grupy rekonstruktorów i 16 pocztów czterokonnych, reprezentujących oddziały ochotnicze kultywujące tradycje Polskiej Kawalerii. Odbyły się także pokazy jeździeckie, kawaleryjskie oraz pojazdów historycznych.

W niedzielę uczestnicy zjadu wzięli udział w mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej, zlożyli kwiaty przy pomniku Żołnierza Polskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Otworzono również dwie wystawy: kolekcji kawaleryjskiej Aleksandra Wyrwińskiego, nieżyjącego już miłośnika przedmiotów związanych z kawalerią, a także wystawę zawierającą 44 fotografie autorstwa Macieja Przybyłka wykonane podczas zjazdów kawaleryjskich i rekonstrukcji szarży pod Krojantami.

***
Grudziądz w okresie międzywojennym był głównym ośrodkiem szkolenia kawalerzystów. W 1920 r. powstała tam Centralna Szkoła Jazdy, która później funkcjonowała jako Centralna Szkoła Kawalerii, Obóz Szkolny Kawalerii, a od 1928 r. do wybuchu wojny jako Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W ramach centrum działała szkoła podchorążych, której absolwenci później trafiali do różnych jednostek. W grudziądzkiej cytadeli przed wojną stacjonował 18. Pułk Ułanów Pomorskich.