Święto Niepodległości 2011

Już po raz kolejny miasto stołeczne Warszawa wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przygotowało defiladę historyczną. Tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rekonstruktorzy przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem. W całej defiladzie brało udział ponad 300-tu żołnierzy oraz około 80-ciu ułanów konno, a wśród nich 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich oraz 2 Pułk Ułanów Grochowskich – nasze Stowarzyszenie prezentujące 19-tu ułanów konno. Przemarsz całej defilady wzbudził niewątpliwy zachwyt i podziw na obserwujących nas tłumach zgromadzonych osób.

Niestety, ze względu na zamieszki, które miały miejsce na planowanej trasie marszu, trasa defilady musiała zostać zmieniona oraz znacznie skrócona, co było zrozumiałym powodem niezadowolenia, zarówno uczestników, którzy do defilady przygotowywali się od dłuższego czasu oraz przybyli z miejsc znacznie oddalonych od Warszawy, jak i osób oczekujących na przemarsz rekonstruktorów.
Jako uczestnicy defilady ubolewamy nad faktem, iż tegoroczne Święto Niepodległości w Warszawie miało głównie charakter zamieszek i starć chuliganów z policją. Liczymy na to, iż włodarze miasta wyciągną z tego odpowiednie wnioski, tak aby w przyszłym roku główną atrakcją obchodów Dnia Niepodległości była defilada historyczna, na której, mamy nadzieję, stawić się w jeszcze większej liczbie uczestników.

[youtube id=”_vFGzZLNC9s”]