Prezentacja historyczna w Legionowie

W dniu 15 września, z okazji X-lecia domu „Kombatant” w Legionowie, została zorganizowana prezentacja historyczna pt.: „Ułani, ułani….”, w której nasze stowarzyszenie wzięło czynny udział. Naszym zadaniem było zaprezentowanie weteranom oraz młodzieży szkolnej „akcentu” kawalerii z 1939 r. Zaprezentowaliśmy dwóch ułanów konno oraz jednego pieszo. Tym razem, jako wzorce konia kawaleryjskiego stanowiły dwa podkowiańskie konie – Faraon i Agar.

Pokazaliśmy jak był wyposażony ułan z kampanii 39 roku oraz omówiliśmy w skrócie działalność stowarzyszenia. Naszymi słuchaczami byli uczniowie z okolicznych szkół oraz, przede wszystkim, mieszkańcy domu „Kombatant”. Zaprezentowaliśmy również władanie białą bronią. Z racji małego placu i braku miejsca – w stępie – kłucia czynne lancą (w prawo, w lewo) oraz „w dół kłuj” i „młyńcem bij”).

Było to już nie pierwsze nasze spotkanie w Legionowie. W zeszłym roku braliśmy udział w sesji historycznej, jako ułani z 1920 roku. Sięgając jeszcze bardziej wstecz, w 2009 roku braliśmy udział w rekonstrukcji “Wojsko Polskie w Legionowie 1919-2009”.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się z mieszkańcami Legionowa.

Relacja: Maciej S.