IX Wielki Bal Pułkowy

W dniu 4 lutego br, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze” w Karolinie odbył się już IX-ty Bal Pułkowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. Pośród blisko 120 uczestników balu gościliśmy m.in. potomków gen. Konstantego Plisowskiego – Pana Grzegorza Senatorskiego z rodziną oraz przedstawicieli stowarzyszeń kawaleryjskich kultywujących tradycje kawaleryjskie, tj.: 1 Pułku Szwoleżerów JP, 2 Pułku Ułanów Grochowskich, 5 Pułk Ułanów, 7 Pułku Ułanów Lubelskich, 11 Pułku Ułanów Legionowych, 14 Pułku Ułanów Jałowieckich, 27 Pułk Ułanów i 4 Pułku Strzelców Konnych. Po raz pierwszy gościli u nas przedstawiciele GRH “Garnizon Suwałki”. Gościli także przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 20 “Trop” z Warszawy oraz Pan Zbigniew Nowosielski, jako oficer broni pancernej 1939. Mieliśmy również zaszczyt i przyjemność gościć aktorski duet Państwa Kingi i Arkadiusza Głogowskich, którzy uatrakcyjnili naszą imprezę swoim występem, w trakcie którego usłyszeć mogliśmy wiele wspaniałych piosenek z okresu międzywojennego.
Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem, następnie zagrano walc “Na stokach Mandżurii”, który w 2-gim Pułku był pierwszym tańcem rozpoczynającym bale. Tradycyjnie nasz bal był okazją do oficjalnego przyjęcia nowych członków do grona “braci grochowskich”. Uczestnicy balu w przerwach pomiędzy konsumpcją dań gorących, tortu a tańcami mogli zapoznać się z ekspozycją siodeł, wyposażenia i umundurowania kawaleryjskiego oraz wielu innych pamiątek i materiałów historycznych.
Jedną z wielu atrakcji dla uczestników imprezy był konkurs “szabli”, w którym każdy chętny mógł sprawdzić swoje umiejętności. Rozegrana została również loteria fantowa, której główną wygraną była szabla wz.21. Oprócz wspomnianej nagrody głównej można było wylosować wiele innych atrakcyjnych nagród, związanych z naszym stowarzyszeniem: pamiątkowe obrazki z fotografiami ułanów, książki o tematyce kawaleryjskiej lub podkowy szczęścia. Dochód uzyskany z loterii zostanie przeznaczony na bieżącą działalność naszego stowarzyszenia.
O wspaniałej atmosferze na balu może świadczyć fakt, iż ostatni uczestnicy imprezy zabawę zakończyli, gdy na zewnątrz już świtało…
Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. J. Dwernickiego, jako organizator balu, składa podziękowania za wspaniałą zabawę wszystkim przybyłym gościom i już dziś zapraszamy na jubileuszowy X-ty Bal Pułkowy, który odbędzie się w przyszłym roku.