Jubileuszowy X-ty Wielki Bal Pułkowy

W dniu 13 kwietnia 2013r. odbył się Bal Pułkowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. Bal rozpoczął obchodzony w tym roku jubileusz stowarzyszenia, związany z 10-leciem jego działalności.

Fotorelacja z balu jest dostępna pod adresem [link], przygotowaliśmy również krótki film, który można zobaczyć [tutaj].

Bal rozpoczął się od wzniesienia toastu symboliczną lampką szampana a przybyłych gości powitali członkowie zarządu stowarzyszenia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Państwo Dwerniccy – potomkowie generała Józefa Dwernickiego, Państwo Senatorscy – potomkowie generała Konstantego Plisowskiego, Pan Zbigniew Nowosielski, reprezentujący 4. Batalion Pancerny z Brześcia oraz Państwo Kinga i Arkadiusz Głogowscy – aktorzy Teatru Narodowego. Obecni byli również przedstawiciele Sekcji Jeździeckiej AZS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Sekcji Tańca Narodowego AZS, Stowarzyszenia “Muzyka i Śpiew” oraz przedstawiciele Kół Łowieckich: nr 24 “Trop” z Warszawy oraz nr 10 “Zalesie” z Piaseczna. Środowiska kawaleryjskie były reprezentowane przez: 1. Pułk Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego, 10. Pułk Ułanów Litewskich, 11. Pułk Ułanów Legionowych, 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich, 7. Dywizjon Artylerii Konnej, 71. Dywizjon Pancerny oraz przez gospodarzy wieczoru – 2. Pułk Ułanów Grochowskich.

Po powitaniu gości rozpoczęła się zabawa i tańce przy przedwojennych szlagierach, przeplatanych współczesnymi przebojami w wykonaniu Zespołu Muzycznego Wojska Polskiego.

W gratulacyjnej części wieczoru, członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich wręczyli prezesowi Michałowi Wrońskiemu pamiątkową Księgę Jazdy Polskiej, w uznaniu jego dokonań na polu uwieczniania chwały kawalerii oraz za sprawowanie funkcji prezesa od początku istnienia i działalności stowarzyszenia.
Z rąk prezesa Michała Wrońskiego podziękowania również przyjął pan Zbigniew Nowosielski, za zasługi na rzecz kultywowania tradycji kawaleryjskich oraz wkład w szerzenie świadomości historycznej.
Nasze stowarzyszenie przyjęło również gratulacje z rąk Pani Beaty Herman, reprezentującej Akademicki Związek Sportowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, za wkład w pielęgnowanie tradycji polskich i pułkowych, z życzeniami dalszych sukcesów na niwie historycznej, sportowej i towarzyskiej.

Kolejną atrakcją wieczoru był wokalny występ Państwa Kingi i Arkadiusza Głogowskich, którzy śpiewając przedwojenne przeboje, pozwolili wszystkim słuchającym wczuć się w atmosferę dawnych koncertów. Mogliśmy usłyszeć takie szlagiery jak: “Miłość ci wszystko wybaczy”, “Powróćmy jak za dawnych lat”, “Już nigdy” czy “Kochać nie warto, czekać nie warto”.

Wszyscy obecni na balu mieli również możliwość zobaczyć i podziwiać, zaprezentowany przez parę Pani Beata Herman i Pan Zbyszek Nowosielski, nasz tradycyjny, narodowy taniec – Mazur, który bardzo często pojawiał się na szlacheckich dworach.

O północy tradycyjnym, kawaleryjskim zwyczajem wypiliśmy toast “za zdrowie konia” a chwilę później dwaj ułani w XIX-wiecznych mundurach dokonali pierwszych cięć szablami naszego jubileuszowego tortu.

Tradycją naszych bali jest również zaprzysiężenie nowych członków stowarzyszenia. W tym roku przysięgę złożyli dwaj ułani: Jakub Tekielski i Krzysztof Tyl.

Orkiestra grała do białego rana, a na parkiecie nieustannie wirowały tańczące pary. Goście przy stołach toczyli rozmowy o balach, kawalerii, historii i życiu… Jak za dawnych lat…

Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. gen. J. Dwernickiego, jako organizator Balu Pułkowego składa serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom za wspaniałą zabawę i udział w imprezie.
Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji balu składamy na ręce Pani Beaty Herman oraz Państwa Kingi i Arkadiusza Głogowskich.