Dni Ułana, Poznań, 17-21 kwietnia 2013.

W tym roku, jako członek Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, postanowiłem pojechać na „Dni Ułana 2013”, które odbywały się w Poznaniu aby zobaczyć zawody Militarii. Jeszcze nie startując, ale zobaczyć jak wygląda organizacja tej imprezy. Przecież „Dni Ułana” oraz odbywające się w tym czasie zawody Militarni formacji kawaleryjskich są imprezą cykliczną, mającą w tym roku już swą 28. edycję.

W tegorocznych zawodach (jak również we wcześniejszych latach) startował nasz kolega Piotr Piekarczyk, reprezentujący barwy 1 Pułku Szwoleżerów. Piotr, na tegoroczne zawody kawaleryjskie, zabrał swoje dwa konie: Dolce Vitae i Desiree, na których startował. Po udanych przejazdach Piotr zajął pierwsze i trzecie miejsce w zawodach, czego mu serdecznie gratuluję.

Zawody Militarni składają się z poszczególnych konkurencji: próby ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, próby terenowej, przeglądu mundurowego i próby władania konno lancą i szablą. Same zawody trwają cztery dni, wymagają dużego wysiłku i uwagi zarówno ze strony jeźdźca jak i konia w każdej próbie. Wygraną w zawodach zapewnia zajęcie wysokich lokat w każdej z prób.

W piątek, po próbie terenowej, mieliśmy zapewnione zwiedzanie Poznania. Sobota to ostatni dzień zawodów. Wtedy też odbywają się konkursy władania szabla i lancą. Wieczorem, przy pomniku 15-go Pułku Ułanów odbywa się capstrzyk i uroczysty przemarsz w szyku pieszym, od pl. Mickiewicza, ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego, ul. Paderewskiego do ul. Ludgardy pod w/w pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

W niedzielę obył się przemarsz oddziałów kawaleryjskich przez Poznań oraz festyn rodzinny zorganizowany na Cytadeli Poznańskiej. Na festynie odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i szabli przechodniej wygranym – w tym roku Piotrowi.

Raz jeszcze składam gratulacje dla Piotra oraz dla Karej (Dolce Vitae) i Desiree.